مطالب آموزشی

نئوویو چیست

نئوویو چیست؟

از آنجا که اغلب این سوال را از ما می پرسند که: “تحلیل نئوویو چیست؟” ما با گلن نیلی گفتگو کردیم تا داستان منحصر به فرد خود در مورد چگونگی خلق نئوویو بعد از آشنایی با تئوری موجی الیوت، آموزش قواعد امواج الیوت و جستجوی راه هایی برای بهبود مستمر تئوری موجی برای علمی تر، منطقی تر، قابل اعتمادتر و دقیق تر شدن آن را بشنویم. در حقیقت او خاطر نشان می کند که”نئوویو تماماً در مورد پیش بینی دقیق تر بازارهاست.” در اینجا پاسخ گلن نیلی به این سوالات متداول آورده شده است.

تحلیل نئوویو چیست

نئوویو،تئوری موجی الیوت را در شکل اصلی خود بکار می گیرد و پیوسته تک تک مراحل این فرآیندرا طوری تنظیم می کند که منطقی، عینی و قابل فهم باشند.
نئوویو شامل کنترل نحوه ترسیم نمودارها و انواع داده هایی است که برای ترسیم نمودارها استفاده می کنید(که این داده ها باید همیشه بصورت داده های بازار نقدی(کش دیتا)باشند که از مدار اعتبار خارج نمی شوند). نئوویو نحوه ترسیم داده ها را بیان می کند، بنابراین از نمودارهای میله ای الگوهای عادی استفاده نمی کنید، بلکه از آنچه نمودارهای موجی نامیده می شود استفاده می کنید که به شما امکان می دهد جریان واقعی قیمت بازار را از سقف به کف یا کف به سقف در طول زمان مشاهده کنید، که به شما امکان می دهد پیش بینی های دقیق تری داشته باشید.

نمونه هایی از دو نمودار موجی . . .

نئوویو چیست؟

مصاحبه کننده : آقای نیلی، چگونه با تئوری موجی الیوت شروع کردید؟ و با گذشت سالها، چگونه متوجه شدید که باید قدم هایی برای منطقی تر شدن آن بردارید؟

– من در شرکت نفت کار می کردم و شروع به خواندن کتاب های تحلیل بازار سهام کردم و به کتابی برخوردم که حاوی توصیف انواع مختلف تجزیه و تحلیل فنی بود، و امواج الیوت یکی از آنها بود. وقتی در مورد امواج الیوت مطالعه کردم.

فوراً فهمیدم که”همین است”زیرا یکی دو سال بود که در مورد بازارها جستجو و مطالعه می کردم. فقط با خواندن توضیحات در مورد اینکه چیست و چطور عمل می کند، بلافاصله فهمیدم که این همان مدل یا تئوری-تعریف بازارها-است که به دنبالش بودم، زیرا بسیار پیشرفته تر و چند بعدی تر از مدل های قبلی بود. این مدل به روانشناسی انسان مرتبط بود و توضیح می داد که چرا بازارهای نوسانی در مقیاس های بزرگتر و کوچکتر بالا و پایین می روند. با این روش، تصادفی بودن رفتار بازار معنا پیدا می کرد.
بنابراین همه چیز از آنجا شروع شد. و بعد، هر کتابی که در مورد امواج الیوت وجود داشت را تهیه کردم. راستش هیچ کدام واقعا عالی نبودند.

مصاحبه کننده: چرا؟

پس از مطالعه همه چیزهایی که در این زمینه یافتم، متوجه شدم که کمبودهای زیادی وجود دارد. هیچ کجا به شما نمی گویند چطور نمودارهای خود را رسم کنید، نمودارها را از کجا شروع کنید، چگونه تجزیه و تحلیل را شروع کنید، از چه نوع داده هایی در نمودارهایتان استفاده کنید. خیلی چیزها از قلم افتاده بود.

با این اطلاعات اولیه ای که به دست آوردم، به این نتیجه رسیدم: “خوب، اگر من در این وضعیت هستم، احتمالاً  افراد زیادی هم در این وضعیت هستند. شاید من بتوانم آنچه را که در مورد این فرآیند و نحوه صحیح انجام آن آموخته ام را به مردم آموزش دهم.”. در نتیجه شروع به تدریس کردم.

نئوویو چیست؟

مصاحبه کننده: هرگز فکرش را می کردید؟

– هرگز فکر نمی کردم در جریان تدریس، نهایتاً هزاران چیز جدید در مورد امواج الیوت  که هرگز تصورش را هم نمی کردم را یاد بگیرم-مفاهیمی که در هیچ یک از کتابهایی که خوانده بودم ذکر نشده بود. به همین دلیل در طول این مدت با آموزش دادن به مردم و پرسیدن سوالات و مجبور شدن به ارائه پاسخ و تفکر عمیق در مورد پاسخ ها و تأمل در این مورد در طول سالهای متمادی، ایده های متفاوتی در رابطه با امواج الیوت به ذهنم رسید.

هر بار که متوجه می شدم چیزی در فرایند استاندارد امواج الیوت سنتی کم است، به ایده ای می رسیدم. من ایده های خودم را روی یک کارت شاخص می نوشتم و همه آن کارت های شاخص را ذخیره می کردم. من صدها مورد از آنها را داشتم. با گذشت زمان، کل فرایند تجزیه و تحلیل در ذهن من تبدیل به یک مدل متوالی و پشت هم شد. من متوجه شدم که همه به ترتیب ابتدا این کار؛ دوم این کار؛ سوم این کار؛ چهارم این کار را انجام می دهند پس دریافتم که یک فرایند منطقی برای هر نوع الگو اعمال می شود.

به تدریج ایده هایم را در طول سالها جمع کردم. حداقل پنج یا شاید هفت سال را صرف مطالعه، تفکر، تدریس و معامله گری کردم. این کارتهای فهرست زمانی بسیار مفید واقع شدند که فهمیدم یک فرایند عینی از تجزیه و تحلیل خلق کرده ام که تا قبل از این وجود نداشته است- و حالا می توانم کتابی در این زمینه بنویسم: کتاب استادی در تئوری موجی الیوت.

اولین کاری که انجام دادم ساماندهی همه آن کارت های شاخص بود ! مفاهیم فلسفی در فصل 1 و سپس ترسیم داده ها در فصل 2 وجود دارد. مراحل تجزیه و تحلیل مقدماتی داده ها در فصل 3 است، و سپس مقیاس بندی داده ها در فصل 4. من به مفاهیم تئوری امواج منظم در فصل 5 می پردازم، و سپس فصل 6 در مورد نحوه تأیید الگوها صحبت می کند. و الی آخر.

مصاحبه کننده: آقای نیلی، شما نام کتاب خود را “استادی در تئوری موجی الیوت” گذاشتید. در چه مرحله ای نام نئوویو به ذهنتان خطور کرد؟

– وقتی کتابم را نوشتم، بدون اینکه بدانم پایه و اساس نئوویو را گذاشته بودم. من نسخه های اولیه را به چندین نفر نشان دادم، و همه آنها در مورد نامیدن آن به Neely Wave با من بحث کردند. با این حال، من از اسم Neely Wave بسیار ناراضی بودم، زیرا نظریه اصلی را من خلق نکرده بودم- احساس می کردم من فقط به آن چیزی اضافه کرده ام.

درست مثل این است که ریاضی را ریاضی نیلی بخوانید فقط به این دلیل که شاید ریاضی را به سطح جدیدی مانند جبر یا مثلثات رسانده باشید. هنوز ریاضی است، اینها فقط مفاهیم و جزئیات الحاقی برای مواجهه با شرایط پیشرفته تر و بغرنج تر است.

نئوویو چیست؟

مصاحبه کننده: پس در ابتدا Neely wave گزینه مد نظر بود؟ 

من احساس کردم که تئوری موجی را بسط دادم-مبنای اصلی تئوری را من ایجاد نکرده بودم. قبل از اینکه اصلا تصمیم بگیرم فرآیند خود را نئوویو بنامم، فصلی در کتابم- فصل 6-با موضوع قوانین پسا سازندگی منطق نوشتم. این امر بعد از گذراندن کل مراحل یعنی جمع آوری داده ها، کنار هم قرار دادن نمودارها، شروع تحلیل، یافتن الگوها، ترکیب این الگوها در ساختار ایمپالسیو (پیشرو) یا اصلاحی، محقق می شود و بعد از آن به فرایند تأیید واقعی می رسید.

پس از پایان الگو، باید انواع خاصی از رفتارها را مشاهده کنید که ثابت می کند تحلیل شما درست بوده است. در اصل، این مثل پیش بینی در مورد آینده است، و تنها راه فهمیدن درست بودن آن این است که منتظر اتفاقات آینده باشید، درست است؟

در نتیجه من با همین روش به تئوری موجی نزدیک شدم. اگر فکر می کنید ساختار شما یک الگوی پیشرو(ایمپالسیو)یا یک حرکت پنج موجی یا زیگزاگ یا هر الگوی دیگری است. پس از پایان آن الگو، باید انواع خاصی از رفتارها (شرایط پسا الگویی) را نشان دهد تا ثابت شود آنچه شما فکر می کردید در واقع همان چیزی است که وجود داشته و فصل ششم کتاب هم در همین ارتباط است.

در پایان فصل 6، از آنجا که از نامیدن آن به امواج نیلی احساس نارضایتی می کردم. فقط فصل 6 را تئوری Neely Extensions of Wave (ملحقات موجی نیلی) نامیدم. زیرا اینجاست که من واقعاً شروع به حرکت به قلمروها و خلق مفاهیم جدید کردم تا فرآیند تحلیل پیچیده تر، منطقی تر، عینی تر و علمی تر شود. بنابراین من آن را Neely Extensions of Elliott Wave Theory (ملحقات نیلی در تئوری موجی الیوت) نامیدم.

حدود 20 سال پس از نوشتن کتابم- و با تکیه بر نظر عموم- تصمیم گرفتم کسب و کار و فرایند تئوری موجی خود را چیز دیگری بنامم. تصمیم من بر نئوویو بود، که یک نسخه کوتاه شده از Neely Extensions of Wave Theory است. و به همین دلیل است که حروف N و E با حروف بزرگ نوشته می شوند.

مصاحبه کننده: ما در حال بزرگداشت سی امین سالگرد انتشار کتاب استادی در تئوری موجی الیوت هستیم. این کتاب کلاسیک همچنان مرتبط است. در واقع، این کتاب منبعی است برای کسانی که می خواهند امواج الیوت را بیاموزند یا بر آن تسلط پیدا کنند. به عنوان یک شرکت، نئوویو طی چند دهه تغییر و رشد کرده است. به طور خلاصه، آیا می توانید کمی در مورد نحوه توسعه تخصص خود در معاملات توضیح دهید؟

نئوویو چیست؟

پس از گذشت 15 سال از پیشرفت تدریجی در تحلیلگری و پیش بینی امواج، متوجه شدم که توانایی من در پیش بینی بازارها با سرعتی بیشتر از توانایی من در معامله گری بازارها در حال پیشرفت است. این برای من خیلی گیج کننده بود. فرض من این بود(کاری که اکثر مردم هم می کنند)که برای معامله گری و کسب درآمد، باید بتوان بازار را پیش بینی کرد برخلاف همه که تصور می کنند مستقیماً باید به کسی وصل بود.

مصاحبه کننده: این تاثیری در معاملات و پیش بینی شما داشت؟

– همچنان که در پیش بینی بهتر و بهتر شدم. متوجه شدم که توانایی من برای پیش بینی با سرعت بسیار بیشتری در حال افزایش است. بعنوان مثال، به شکل لگاریتمی، در حالی که معاملات و نتایج حاصل از معاملات من احتمالاً فقط از نظر حسابی پیشرفت می کردند. نتایج معاملاتی من با صحت پیش بینی های من همگام نبود. و این واقعاً مرا اذیت و گیج کرده بود. این باعث شد از خودم سوال کنم: “چه چیزی را نادیده گرفتم؟ چه خبر است؟”

سرانجام، پس از 15 تا 20 سال فعالیت در این تجارت، به نظرم رسید که معامله گری و پیش بینی یکی نیستند. به همین دلیل من دوره های صحیح معامله گری را آموختم زیرا پیروی از دوره های غلط معامله گری باعث می شود: زمانیکه بازار در وضعیتی است که قادر به پیش بینی هستید،  بتوانید عملکرد خوبی داشته باشید اما وقتی نتوانید پیش بینی کنید، عملکرد خوبی هم نداشته باشید.

نئوویو چیست؟

مصاحبه کننده: چه چیزی را نمی توانستید پیش بینی کنید؟

– متوجه شدم که قدرت من در پیش بینی گام به گام پیشرفت کرده است. به عنوان مثال، ما معمولا می توانیم مراحل روند الگوی پیشرو(ایمپالسیو)یا اصلاحی را پیش بینی کنیم. یعنی شما می توانید موج 1، موج 3 و موج 5 را به خوبی پیش بینی کنید. اما نمی توانید موج 2 و 4 را به خوبی پیش بینی کنید. همچنین می توانید موج A ، موج C و موج اصلاحی را به خوبی پیش بینی کنید، اما موج B را خیر.

این تحقق هسته اولیه بود، پایه و اساس چیزی که من اکنون آن را سیستم معامله گری ریور می نامم. زیرا شروع به جستجوی راه هایی برای معامله گری بازارهایی کردم که مستقیماً با بازارهای قابل پیش بینی ارتباط ندارند. و اینگونه بود که تحقیقات اولیه من به وجود آمد. حدود 20 سال طول کشید تا من بتوانم به کل این معمای پیچیده پی ببرم!

نتیجه دادن سیستم معامله گری ریور در واقع پیچیده تر از بهبود بخشیدن به امواج الیوت سنتی بود، چرا که از هیچ خلق شده بود. بعلاوه، معامله گری با آن پیچیده تر است. چند دهه پیش، هرگز چنین تصوری نداشتم، اما این کار خیلی پیچیده تر از پیش بینی بازارها است.

مصاحبه کننده: آقای نیلی، شما همیشه می گویید که پیش بینی ها سودده نیستند بلکه تکنیک های معاملاتی مفید، سودآور هستند.

– بله درست است. در بحث معامله گری، هدف شما کسب سود است. شما باید همیشه نگران این مسئله باشید. بنابراین اینها دو چیز کاملاً متفاوت هستند. نئوویو همه چیز در مورد پیش بینی دقیق تر بازارها است. و سیستم معامله گری ریور باعث معاملات سودآور میشود.

ترجمه اختصاصی تحلیل گران برتر سرمایه مصاحبه نئوویو چیست با آقای گلن نیلی.

کد کوتاه این مطلب : https://irantbs.com/?p=819

2 نظر در “نئوویو چیست

  1. AlirezaAkhlaghi گفت:

    باسلام خیلی عالی و مفید بود.

    1. iran tbs گفت:

      تشکر از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *