بازار بورس تهران, تحلیل ها, سهام

تحلیل نئوویو خگستر

تحلیل نئوویو خگستر

سهام شرکت گسترش‌ سرمایه‌ گذاری‌ ایران‌ خودرو در بهمن ماه سال 1385 به بازار سرمایه عرضه شد. تاریخ انتشار تحلیل نئوویو خگستر 15 اسفند ماه 1401 میباشد.

فقط با دیدن تصاویر و بدون خواندن متن توضیحات، از این تحلیل استفاده نکنید.

مهمترین مساله در تحلیل نئوویو خگستر مانند تمام تحلیل های دیگر، شناسایی ساختار کل نمودار است. این موضوع در نمودار خگستر پیچیدگی خاص خود را دارد.

با در نظر گرفتن قوانین منطق در نمودار می توانید تمامی موج های صعودی و نزولی را در قالب یک الگوی کارکشن تمام شده در نظر بگیریم. در این صورت شروع موج شماری الگوی جدید از خرداد 97 می باشد و رشد شارپ ابتدایی در این تاریخ، تاییدیست بر اتمام الگوی قبلی.

با بررسی مولتی تایم فریم نمودار و شناسایی موج های خنثی، از ابتدای حرکت پساالگویی تا سقف مرداد را یک الگوی شتابدار در نظر گرفته ایم. باید توجه داشت در بررسی مولتی تایم فریم و با رعایت کامپلکسیتی ساختار این الگوی شتابدار مورد (بصورت خیلی خاص در بازار بورس تهران) تایید و قابل بررسی است
این موج شتابدار با توجه به برگشت نزولی نمودار تا امروز، دو سناریوی تحلیلی را برای شناسایی سوپرسیکل، پیش روی ما قرار میدهد. سناریوی اول سوپرسیکل یک الگوی شتابدار بزرگ و دیگری یک الگوی زیگزاگ.

اگر به نتیجه ی دو الگوی ذکر شده در تصاویر شماتیک دقت بیشتری داشته باشید متوجه خواهید شد انتخاب هر یک از این الگو ها تفاوتی در نتیجه تحلیل نخواهد داشت. در نتیجه در این تحلیل بصورت پیشفرض ساختار سوپرسیکل را یک الگوی زیگزاگ متصور شده ایم که هم اکنون در موج B از این الگو قرار داریم.

در ادامه و در تایم فریم های پایین تر در تحلیل نئوویو خگستر، به بررسی جزئی تر موج B می پردازیم.

نکته بسیار مهم: توجه داشته باشید توضیحات بالا در بررسی سوپر سیکل است و بمعنی اتفاقات فردایی در نمودار نمی باشد. همچنین  فلش های ترسیم شده نشان دهنده روند حرکتی آتی در بلند مدت و کاملا شماتیک می باشد.

کش دیتای شش ماهه خگسترتحلیل نئوویو خگستر

تحلیل نئوویو خگستر در کش دیتا 1 ماهه

در نمودار کش دیتا یک ماهه و در تحلیل نئوویو خگستر روند نزولی نسبتا پرقدرت اولیه را یک تصحیحی غیر استاندارد در قالب موج (A) از B در نظر گرفته ایم (که البته میتواند دیامتریک یا هر الگوی کارکشن دیگری باشد اما با توجه به پساالگویی و ضریب قدرت برگشتی بهترین گزینه تصحیحی غیر استاندارد است.)

یا توجه به پیچیدگی این کارکشن نزولی و البته اصلاح قیمتی تند و تیز آن، و امواج بازگشتی با درجه پیچیدگی بیشتر و بازگشت حداقل 60 درصدی، سناریوی فلت (B) ضعیف در این الگوی محتمل ترین حالت ممکن است

در این صورت موج (B) از این فلت را با کمی اغماض یک دیامتریک متصور شده ایم و در ادامه انتظار داریم یک موج (C) ضعیف ترمینال با پیچیدگی و نوسانات بسیار زیاد داشته باشیم

در دیامتریک موج (B) در حال سپری کردن موج f هستیم که انتظار می رود پس از اتمام موج f با حفظ باکس حمایتی 3400-3500 وارد موج g  شده و در خوشبینانه ترین حالت تا محدوده 7200 روند صعودی در پیش گیرد.

بعد از اتمام این موج صعودی وارد موج (C) خواهیم شد که انتظار داریم این موج بدون اصلاح قیمتی شدید، بصورت پر نوسان و صرفا جهت تکمیل ساختار زمانی الگوی فلت پیش رود

در ادامه تحلیل نئوویو خگستر، به بررسی و آنالیز زمانی می پردازیم.

نکته آموزشی: فلش های ترسیم شده نشان دهنده روند می باشد و بخصوص در تایم فریم های بالا، کاملا شماتیک است.

کش دیتا 1 ماهه خگسترتحلیل نئوویو خگستر

تحلیل تکنیکال کلاسیک خگستر

در تحلیل تکنیکال خگستر که نمی تواند خارج از تحلیل نئوویو خگستر نتیجه گیری کند و در تایم فریم دوهفته به سه موضوع مهم می پردازیم.

میانگین متحرک وزنی 20 دوهفته، حرکت کانالیزه صعودی از ابتدای عرضه اولیه تا کنون و اندیکاتور ایچیموکو.

در حرکت کانالیزه صعودی، نمودار قیمتی بعد از شکسته شدن سقف کانال دوبل ده ساله با حفظ این سقف به عنوان محدوده حمایتی نشان از یک حرکت شارپ در سال های آینده را میدهد. (تایید الگوی زیگزاگ)

نمودار با شکست میانگین متحرک 20 دوهفته عملا محدوده حمایت قیمتی خود را مشخص کرده و بسیار دور از ذهن است که این حمایت شکسته شود، در نتیجه می بایست نمودار قیمتی خگستر را در سال آینده بالای این میانگین متحرک بدانیم. (تایید الگوی فلت و C ترمینال ضعیف)

فلت ابر کومو بسیار پرقدرت بوده و نمودار در میانه یک ابر ضخیم قرار دارد که نشان از نوسانات فراوان طی هفته های آینده می باشد. در نتیجه انتظار داریم نمودار پس از برخورد به فلت ابر کومو، پول بک کوتاهی به ابر سبز رنگ صعودی آتی داشته باشد. (تایید الگوی دیامتریک)

نمودار خگستر در تایم فریم دو هفته

آنالیز زمانی در تحلیل نئوویو خگستر

مدت زمان حداقلی برای سقف موج g از (B) الگوی فلت مشخص شده در تحلیل نئوویو خگستر و رسیدن به تارگت قیمتی مشخص شده 7 تا 8 کندل هفتگیست و مدت زمان تقریبی برای پایان ساختار اصلاحی نمودار تا رشد شارپ بعدی 200 تا 250 کندل روزانه می باشد.

نمودار خگستر در تایم فریم دو هفتهتحلیل نئوویو خگستر

تحلیل فاندامنتال خگستر

در ادامه ی تحلیل نئوویو خگستر به بررسی صورت های مالی این شرکت می پردازیم.

در آخرین صورت مالی منتشر شده، شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو طی عملکرد 1 ماهه منتهی به 1401/11/30 از معاملات واگذاری سهام 58,917 میلیون ریال سود کسب نموده است خگستر با سرمایه ثبت شده 39,605,137 میلیون ریال طی عملکرد 11 ماهه سال مالی منتهی به 1401/12/29 از محل سود سهام محقق شده 727,088 میلیون ریال درآمد داشته است که در انتهای بهمن ماه چندین شرکت با بهای تمام شده 43,698,606 میلیون ریال در پرتفوی بورسی خود داشته که با رشد 225% به مبلغ 142,117,529 میلیون ریال رسیده است.

اما نکته اصلی اینجاست که این رشد درآمد از محل فروش سهام پرتفو بوده و نه سودآوری شرکت های زیرمجموعه. واگر نگاه جزئی تری به دارایی عمده پرتفوی سهام این شرکت داشته باشم متوجه خواهیم شد عمده درصد وزنی پرتفوی شرکت، سهام خودرو، خمهر و خمحرکه می باشد.

به جز خمهر که با افزایش درصد حاشیه سود همراه بوده است (توجه داشته باشید این افزایش حاشیه سود مبلغ قابل توجهی بلحاظ ریالی بهمراه نخواهد داشت) دو شرکت خمحرکه و خودرو  با کاهش حاشیه سود و حتی زیان انباشته می باشند و بسیار محتمل است که موجب کاهش سودآوری شرکت در سال 1401 شوند.

با نگاهی دقیق تر به نرخ رشد درآمد، سود عملیاتی و حاشیه سود می توان به عملکرد بسیار ضعیف شرکت در سال مالی 1401 پی برد. موارد ذکر شده نشان از عدم ارزندگی شرکت و پایین بودن نسبت حقوق مالکانه آن دارد که باعث می شود سرمایه های بزرگ، اقدام به خرید سهام شرکت نداشته باشند و صعود و نزول قیمت سهام آن، صرفا برای کسب درآمد و بازارگردانی از راه خرید و فروش در نوسانات قیمت است و نه ارزندگی.

این موارد با منطبق با تحلیل نئوویو خگستر است که نشان از زمان بر بودن آن برای شکست سقف تاریخی سال 99 است.

نتیجه گیری

با توجه به موارد مطرح شده در خلاصه بررسی صورتهای مالی و تحلیل نئوویو خگستر باید بگوییم تازمانی که شرکت مادر ایران خودرو در زیان انباشته باشد نمیتوانیم عنوان ارزنده بودن را برای شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران  بکار ببریم

از طرفی صنایع خودرو سازی با ریسک کمرنگ بودن توافق برجام و همچنین آزاد سازی تدریجی واردات مواجه هستند و به نظر میرسد بازار (پول های بزرگ و تاثیر گذار) تا مشخص نشدن تکلیف این ریسک ها ورودی به نمادهای خودرویی بزرگ نداشته باشند.

توصیه به سهامداران

با توجه به تحلیل نئوویو خگستر، اگر سهامدار سرمایه گذار و بلند مدت خگستر هستید انتظار کاهش ارزش قیمت سهام شرکت را به شکل روال دو سال گذشته نداشته باشید اما از طرفی نباید فعلا منتظر رشد های پرقدرت مشابه سال 99 حداقل تا نیمه ی دوم سال 1402 را داشته باشید

به سهامداران بلند مدت توصیه میکنیم برای استفاده کامل از رشد های پیش روی بازار از سهام ارزنده تری در پرتفوی خود بجای خگستر استفاده کنند

اما اگر سهامدار کوتاه مدت هستید، در نزدیک محدوده 7000 دست به ماشه باشید برگشت قیمت سهام شرکت می تواند با تلورانس 10 تا 15 درصد از محدوده گفته شده اتفاق بیوفتد.

محدوده پر ریسک برای خرید کوتاه مدت:  باکس قیمت 6000 ريال

محدوده مناسب برای خرید به قصد سرمایه گذاری میان مدت و بلندمدت: توصیه نمی شود

برای خرید به قصد سرمایه گذاری می توان گزینه های بهتری از سهام شرکت های بورسی را انتخاب کرد.

تحلیل توسط  امین شجاعی .

کد کوتاه این مطلب : https://irantbs.com/?p=31801

9 نظر در “تحلیل نئوویو خگستر

 1. AmirHosein گفت:

  بسیار عالی و جامع
  مثل همیشه جلوتر از همه تحلیل های بازار

 2. Mkh3442 گفت:

  عالی بود واقعا، خیلی ممنون استاد بابت زحمت و وقتی که برای این تحلیل گذاشتین واقعا جدا از تحلیل نکات آموزشی خیلی خوبی داشت که واقعا مفید بودن🙏🙏🙏🙏

 3. MAHDi گفت:

  تبریک میگم بهتون ، یکی از سخت ترین تحلیل ها بود
  بسیار جامع و دقیق
  خسته نباشید

 4. Dehkhoda گفت:

  خدا قوت و خسته نباشین،تحلیل جامع و بروزی بود ولی واقعا باید علم استفاده از این تحلیل ها رو داشته باشیم

 5. saeedehek گفت:

  مثل همیشه بسیار عالی و جامع.و مثل همیشه پر از نکات آموزشی.واقعا خسته نباشید.

 6. amir11162 گفت:

  به جرات میشه گفت تنها تحلیلگر با وین ریت بالای 90 درصد بسیار عالی جناب دکتر و خسته نباشید به شما و تیم تحلیلگران برتر سرمایه

 7. Saeid.Zarei گفت:

  سلام خدا قوت.یادمه نوک قله خگستر خریدم 😂.قیمت 1200 بود ما هم سر مست از صعودهای انفجاری همه جا مینوشتیم تا 1400 با خگستر.به یکباره بازار سقوط کرد،واقعا نمیدونستم کجا باید میانگین کم کنم تا اینکه به صورت اتفاقی تحلیل دکتر شجاعی رو دیدم که با قطعیت گفته بودن سقوط ادامه داره.طبق همون تحلیل میانگین کم کردم و با ضرر کمتر خارج شدم.از اونجا به بعد بود که تو دوره های ایشون شرکت کردم.واقعا از زحمات شما متشکرم 🌹.این تحلیل شما هم عالیه 👌🏻👏🏻

 8. moh.banihashemi گفت:

  سلام و خدا قوت
  واقعا تشخیص ساختار کل و ساختار نزولی نمودارها بسیار سخت و حساس می باشد که بنده با دیدن هر کدام از تحلیل های شما کلی نکات آموزشی یاد گرفته و بسیار دید خوبی برای تحلیل های آینده برای من ایجاد می نماید.

 9. doulatmandi گفت:

  سلام.با اینکه چند روز از زمان انتشار تحلیل صبرکردم وقبل از مطالعه نمودار رو بررسی کردم . میتونم با قوت بگم این تحلیل هم مثل اکثریت تحلیل های شما فقط بیان اهداف قیمتی نیست وحاوی نکات آموزشی بسیاری برای من بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط